Sikerreceptek

2013.08.21 18:10

Régóta dédelgetett vágyam, hogy egyszer elkezdjek írni a sikerhez vezető úton szerzett saját tapasztalataimról. Annyi könyvet olvastam már erről, és annyi előadót hallgattam már, hogy az na! Sikeresebbnél sikeresebb emberek, és mind el is árulják, hogyan csinálták. Nagyon sok, nagyon hasznos tapasztalat, évek munkája, erőfeszítése, és nagyon sok kudarcnak az ára, ami megkapható tudás formájában. De éveken át hiába tanulom, hiába tartom be a lépéseket, hiába teszek meg már a józan eszemet félredobva is mindent úgy, ahogy leírják, elmondják, nekem mégsem sikerül.

Igen, a félreértések tisztázása végett még az elején leszögezem, hogy nem vagyok egy klasszikusan értelmezett sikerember. Vannak sikereim, elértem olyan dolgokat, amikre büszke vagyok, igen, van szabadalmam Európán kívül is, igen, termeltem már milliárdos bevételt cégnek, igen, van gyermekem is, de az életem úgy egészében jelenleg valahogy nem sikeres. Az is igaz, hogy fiatal vagyok még, és csak az elmúlt két évben rengeteget tanultam arról, hogy miért nem működik, miért mások aratják le a babérokat az én munkám után. Tehát ebben a blogban a siker felé vezető útnak ezt az aspektusát fogom kicsit boncolgatni. Ilyenről még úgyse nagyon hallottam. Ha máris lapoznál, Kedves Olvasóm, mert eleve negatívnak tartanád a hozzáállásomat, mindenekelőtt megnyugtatlak, hogy nem csak a problémákat írom majd körbe, a megoldásokat is elárulom, ahol rájöttem egyáltalán a megoldásokra. Nyilván úgy van értelme megfigyelni a világ összefüggéseit, ha használható tapasztalatokat szűrünk le belőlük, önmagában azt megmondani, hogy valami miért nem jó, na azt nagyon könnyű. Elsőként a siker összetevőit vesszük majd át, úgy, ahogy a könyvekben meg van írva, és úgy, ahogy én (és valószínűleg még jó pár másik ember) megéltem. De kezdjük egy kicsit távolabbról!

Ha a siker egy étel volna, akkor az elkészítéséhez kéne egy jó recept. A recept pedig tartalmazza az összes olyan hozzávalót, ami kell az ételbe, s ha jó a receptíró, akkor még az elkészítés módja is egész használhatóan le van írva. Minden recept így működik, és most előre is elnézést kérek azoktól, akik nem főznek rendszeresen, remélem, az analógia azért számukra is érthető lesz. Ugyanis felteszek egy kissé provokatív kérdést.

MIÉRT VAN AZ, HOGY UGYANABBÓL A RECEPTBŐL, UGYANOLYAN ALAPANYAGOKBÓL EGYES EMBEREK FINOMABB ÉTELEKET FŐZNEK?

Sőt, vannak, akik teljesen elrontják, pedig a recept ugyanaz, és a hozzávalókat is mind megvették, és bele is rakták. Sőt, tovább megyek! Van, hogy egyszer jobban sikerül az étel valakinek, máskor pedig kevésbé. Most akkor hogy is van ez?

Ha megvizsgáljuk a főzés tudományát, azt látjuk, hogy a próbálkozások számára vetített sikeres főzések aránya azoknál jobb, akik sokat, és rendszeresen főznek. Kialakult egy rutinjuk, és egy-egy vadonatúj receptet is sokkal jobb esélyekkel készítenek el sikeresen, mint egy „szűz” konyhatündér. Ez viszont azt is jelentheti egyben, hogy a recept nem jó. Hogy a recept nem egyértelműen arra használható, hogy elkészítsünk belőle egy ízletes ételt, a recept valójában csak egy segédeszköz, egy mankó a főzéshez, és még mindig nagyon sok dolog kell ahhoz, hogy valakiből sikeres szakács legyen.

OKÉ, DE AKKOR MI VAN A SÖRREL? AZ IS RECEPT ALAPJÁN KÉSZÜL, ÉS MINDIG UGYANOLYAN FINOM!

Igen, valóban, ott a pont! A sör, a hamburger, a kóla, és még millió dolog mindig ugyanolyan minőségű, és ugyanúgy receptnek hívják azt, ami alapján készül. Mégis mi a különbség? Az, hogy az utóbbi példáknál ipari receptekről beszélünk, ami egy gyártástechnológia része. Nézzük csak! Hogy kezdődik egy szakácskönyvben a sült krumpli receptje? „Végy személyenként negyed kiló burgonyát, hámozzad, mossad...” Hogy is mehet mindez mondjuk egy világszintű gyorsétterem-láncnál? „Az anyagbeszerző beszerzi a xxx fajtanevű, yyy cm legnagyobb átmérővel rendelkező burgonyát, melynek nedvességtartama X-Y m% közötti lehet....” Basszus, az a szerencsétlen krumpli még a konyháig nem jutott el, én meg azt se tudnám, hol keressek ilyet!

Dereng már? A sikerhez rengeteg információ áll a rendelkezésünkre, nagyon sokan leírták már, hogyan csinálják ők, szerintük mik azok a fontos dolgok, amikre oda kell figyelni. Mind, egytől egyig nagyon jó receptek, hisz mindegyikből lehet sikert főzni, nekik legalábbis biztosan összejött. A baj valahol ott kezdődhet, amikor nem hívják fel eléggé a figyelmet arra, hogy ezek nem ipari receptek, önmagukban a siker eléréséhez nem elegendők, és ahhoz, hogy valaki ezek alapján sikeres legyen, még nagyon sok dolog szükséges. A baj pedig ott kezd igazán naggyá válni, amikor egy könyv írója, egy MLM-es vezető, vagy egy híres tréner azt a látszatot kelti a lelkes közönségben, hogy az ő módszere alapján majd mindenki sikeres lesz, DZSÁSZDÚIT!

A legszörnyűbb, hogy egyre nehezebb időket élünk, és ezzel párhuzamosan egyre több ember éhezik a sikerre. Mind anyagilag, mind erkölcsileg, mind vállalkozásilag, mind családilag. És ahogy nő az igény a sikeressé válás tudománya terén szemlátomást nem túl felvilágosult társadalomban, egyre több a szemfényvesztő, az utcai illuzionista. Ma már gyakorlatilag bárkiből lehet bármilyen tréner, tanácsadó, konzulens, vagy valaminek a specialistája, aki majd jól megmondja a frankót. Persze pénzért. Vannak köztük igazán csapnivalóak, de akad pár trükkös bűvész is, akiknek igen sokat fizettem már én is, mire rájöttem az alapvető trükkökre. És igen, mielőtt megköveznétek, TÉNYLEG VANNAK valódi szakemberek is, akik valóban azt adják a pénzünkért, amit ígértek, és nem keltik semmi hamis illúziónak a látszatját se. De tény, hogy néha gyomorforgató, amit látok, és volt már, hogy annyira elkapott az undor egy-egy rendezvényen, hogy egy darabig teljesen nélkülöztem az önfejlesztés tudományának nagy összeröffenéseit.

Na most aztán jól feldobtam a labdát, mi? Ha fentebb olvastál olyan dolgokat, amik egybevágnak a saját tapasztalataiddal, akkor valószínűleg látlak még errefelé, fogsz olvasgatni az írásaim közt. Ha szerencsés leszek (az a te szerencséd is lehet egyben), sikerül megnyernem nálamnál sokkal szakavatottabb vendégeket is, hogy írjanak pár sort egyes témákban, szóval azért várható némi izgalom errefelé. Ha már félig érdeklődsz, de még nem tudtad egyértelműen eldönteni, visszatérj-e akkor neked elárulom, milyen témákról fogok még írni hamarosan. Ilyenek lesznek, mint

A siker kihagyhatatlan összetevői
Tudnod kell, hogy mi (ki) vagy
Tudnod kell, hogy mit akarsz
Szerezd meg a szükséges tudást!
Tanulj meg tanulni
Ismerned kell a varázsszót
Tudás = hatalom, Internet = tudás
Munka nélkül nem megy. De csak munkával se...
Magad, Uram, ha szolgád nincsen
Keress jó embereket
Nyerd meg a jó embereket
Hozz ki belőlük olyat, amit még ők se gondolnának
Tartsd meg a jó embereket
Építs csapatot
Magad, Uram, ha van már szolgád...

...és ennek a sorozatnak a végére tartogatok még egy kis meglepetést azoknak, akik a fentieket az üzleti sikerekben szeretnék hasznosítani. Ja, hogy ez nem csak üzletről szól? Ki mondta, hogy sikereket csak az üzleti életben lehet elérni? Azt hiszem, itt nagyon rendet kell vágnunk a társadalmi béklyók közt...

Szólj hozzá a "Sikerreceptek" c. bejegyzéshez!

Nincs hozzászólás.

Új hozzászólás hozzáadása